نحوه تست و بررسی سرعت وبسایت

1 دقیقه


701
835 اشتراک, 701 امتیاز

نحوه تست و بررسی سرعت وبسایت  وبسایت خوب برای جذب مخاطب علاوه بر محتوای مناسب که باید پاسخگوی نیاز مخاطب باشد، به سنجه‌ها و عوامل دیگری نیز وابسته است.

یکی از این سنجه‌ها، سرعت وبسایت است. سرعت وبسایت از عوامل بسیار مهمی است که در رتبه‌بندی وبسایت و در نتیجه سئو تاثیر دارد.احتمالا در بسیاری از جستجو‌هایی که در مرورگرتان انجام می‌دهید، متوجه وبسایت‌هایی شده‌ باشید که با وجود اینکه محتوای آن‌ها بسیار خوب است

اما جرو نتیجه‌های اول برای شما نیستند! یکی از عوامل این موضوع، سرعت وبسایت است. با بالا رفتن سرعت وبسایت، اعتبار آن برای گوگل بالاتر می‌رود و در نتیجه‌های جستجوی کاربران می‌تواند رتبه‌های به مراتب بهتری را کسب کند.

نحوه تست و بررسی سرعت وبسایت  حال برای سرعت وبسایت باید ار چه معیاری استفاده کرد؟ آیا معیار ما باید داده‌های عددی باشد یا داده‌های نسبی؟

در حقیقت پاسخ ما، هر دو مورد است. با اندازه‌گیری سرعت وبسایت با ابزارهای مخصوص که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت با مجموعه از اعداد و ارقام مواجه می‌شویم که به ما نشان می‌دهند وضعیت وبسایت ما به چه صورت است، عوامل کاهش سرعت وبسایت چیست و چه راهی برای حل آن‌ها وجود دارد.

از طرفی دیگر داده‌های نسبی از آن جهت اهمیت دارند که برای هدف‌گذاری بهبود سرعت سایت، باید رقبا را نیز بررسی کنیم؛ به عنوان مثال وبسایت ما ممکن است با توجه به معیارهای عددی در وضعیت عالی نباشد در حالی که با مقایسه با وبسایت‌های رقیب متوجه می‌شویم که آن‌ها هم در وضعیت مشابه ما قرار دارند و ما در این حالت با ارائه محتوای مناسب‌تر می‌توانیم در نتایج جستجوی کاربران در رتبه بهتری قرار بگیریم. پس در مواقعی که رقبا ضعیف عمل کرده‌اند، ما حتی اگر معمولی باشیم هم قابل‌قبول است.

با وجود ابزار‌های متعدد در رابطه با بررسی سرعت وبسایت، در این مطب به دو ابزار که بسیار مرسوم‌تر هستند اشاره خواهیم‌کرد. این ابزارها عبارتند از:

1) GTmetrix

از ابزارهای بسیار مهم برای سنجش سرعت وبسایت است که یکی از مهم‌ترین مزیت‌های آن، سهولت استفاده از آن است. مزیت دیگری که باید به آن اشاره کرد این است که GTmetrix مواردی که باید آن‌ها را بهبود ببخشید را نیز به شما می‌‌گوید.

در بین داده‌های GTmetrix دو داده PageSpeed Score(بر اساس معیارهای گوگل) و YSlow Score(بر اساس معیارهای یاهو) مطرح می‌شوند که اعدادی بین صفر تا صد را به نمایش می‌گذارند. در رابطه با PageSpeed Score، اعداد، این معنا را دارند:

90 به بالا= عالی

80 تا 90= خوب

70 تا 80=قابل قبول

60 تا 70= نیاز به بهبود

60 به پایین= افتضاح

مثلا در سایت تازه تاسیسی که ما با این ابزار تست کردیم، در ابتدا به ما عدد 89 را نشان داد و به ما اعلام کرد در صورت انجام چند مورد امتیاز سرعت بالاتر خواهد رفت. یکی از این کارها تغییر انداره نسبت تصویرها بود که با انجام این تغییر، امتیاز وبسایت از عدد 89 به 92 رسید.

بخوانید : اولین قدم برای طراحی وبسایت

البته این نکته را هم در نظر بگیرید که همه‌ی این تغییرات به این آسانی که ذکر شد نیست و بسیاری از آن‌ها را باید با مراجعه به متخصصین مربوطه پیگیری نمایید.

2) PageSpeed Insights

درمین ابزار مهم برای سنجش سرعت وبسایت این ابزار کاربردی گوگل می‌باشد. برای استفاده از این ابزار گوگل به ثبت‌نام نیاز ندارید و تنها با وارد کرد URL میتوانید به اطلاعات مورد نیاز دست پیدا کنید اما باید توجه کنید که به دلیل تحریم‌ها استفاده از این ابزار بدون تغییر آی‌پی امکان‌پذیر نیست.

گوگل وبسایت

نحوه تست و بررسی سرعت وبسایت  با وارد کردن URL وبسایت، متوجه خواهید شد که معیارهای عددی در این ابزار متفاوت‌اند. در PageSpeed Insights داریم:

90 به بالا= عالی

50 تا 89= معمولی یا قابل قبول

50 به پایین= افتضاح

نمایش دو نوع امتیاز برای موبایل و دسکتاپ از ویژگی‌های بسیار مثبت این ابزار است. بسته به اینکه که ورودی وبسایت شما بیشتر از طریق موبایل است یا دسکتاپ، این ابزار با راهنمایی‌ها و پیشنهادهایی که دارد شما کمک می‌کند تا تجربه خوبی را از نظر سرعت برای مخاطبانتان به ارمغان بیاورید.

همینطور که مشاهده می‌کنید در سایت تازه تاسیس ما نمره کسب شده 89 است. موضوع مهم این است که در صورتی که سرور شما در داخل کشور است، دستیابی به امتیاز بالای 90 دشوار است.

در آخر به شما پیشنهاد می‌کنیم برای تحلیل وبسایتتان حتما سنجه سرعت را هم در نظر بگیرید مخصوصا اگر وبسایت شما مربوط به کسب‌وکاری کوچک است


این مطلب رو دوست داشتی؟ برای دوستانتم بفرست:)

701
835 اشتراک, 701 امتیاز

واکنش شما با دیدن این مطلب چی بود؟

گریه گریه
0
گریه
جذاب جذاب
0
جذاب
لعنتی لعنتی
0
لعنتی
بیزار بیزار
0
بیزار
باحال باحال
0
باحال
پسند پسند
0
پسند
عشق عشق
0
عشق
پیروزی پیروزی
0
پیروزی
ماذا فازا ماذا فازا
0
ماذا فازا
fariba shetabi

یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک فرمت انتخاب کنید
آزمون شخصیت
یک سری از سوالات برای دریافت نتایجی در مورد شخصیت افراد
آزمون تفننی
تعدادی سوالات با پاسخ های صحیح یا نادرست که علم شخص را بررسی می کند
نظر سنجی
رای دادن برای تصمیم گیری یا فهمیدن عقاید و نظرات
استوری (داستان)
شامل یک متن و تصاویر
لیست
لیست های کلاسیک
لیست باز
آیتم خود را ارسال کنید و برای بهترین آیتم ارسالی رای گیری کنید
لیست با رتبه بندی
برای انتخاب و بالا آمدن بهترین گزینه با رای مثبت یا منفی کاربران
عکس نوشته
آپلود تصاویر برای ایجاد عکس نوشته
ویدئو
ویدئوی شما یا ویدئو از یوتیوب و ویمئو
صوت/موسیقی
کد از Soundcloud یا Mixcloud یا موسیقی انتخابی شما
تصویر
عکس یا گیف
متحرک
فرمت گیف