مفهوم تفکر انتقادی چیست؟ فواید و تکنیک های پرورش تفکر انتقادی

1 دقیقه


762
1.4هزار اشتراک, 762 امتیاز

مفهوم تفکر انتقادی چیست؟ فواید و تکنیک های پرورش تفکر انتقادی  تفکر انتقادی یکی از مهمترین مهارت هایی است که آدمها امروز نیاز زیادی به آن دارند.

در واقع داشتن تفکر انتقادی به ما کمک می کند تا مسائلی که در زندگی برایمان رخ می دهد را به طور کامل بررسی و تجزیه و تحلیل کنیم و خیلی زود آنها را نپذیریم.

نقادانه فکر کردن از ویژگی های بارز انسان های موفق نیز می باشد.

در واقع ما در این نوع تفکر، درباره یک مسئله به صورت کامل؛ منطقی و روشن تصمیم گیری می کنیم.

تفکر نقادانه چیزی نیست که از روز ابتدایی زندگی در وجود شما باشد، باید برای به دست آوردن به شدت تلاش کنید.

تفکر انتقادی دقیقا چیست؟

تفکر انتقادی یعنی در مسائل و موقعیت های مختلف زندگی، تفکر فعالانه داشته باشید. یعنی باید بتوانید به خوبی از هوش و دانسته های خود استفاده کنید. مسئله را تنها از یک دید نگاه نکنید و سعی کنید از زوایای مختلف آن را ببینید و به خوبی موقعیت ها را شناسایی و تحلیل کنید.

اهمیت داشتن تفکر انتقادی

با داشتن تفکر خلاق و نقادانه، می توانید در همه زمینه های زندگی خود موفق شوید. توانایی ایجاد رابطه های قدرتمند را پیدا خواهید کرد و می توانید شغل مناسبی برای خودتان پیدا کنید. همچنین می توانید بسیاری از مسائل و مشکلات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی خود را با شیوه تفکر انتقادی بررسی و حل کنید.

ویژگی های یک فرد دارای تفکر انتقادی چیست؟

قطعا بین افرادی که تفکر خلاق دارند و بین افرادی که هنوز با افکار قدیمی و شیوه های اشتباه فکر می کنند، تفاوت هایی وجود دارد. یکی از مشخصه های مهم افرادی که تفکر انتقادی دارند، اعتماد به نفس بالای آنها است. بدیهی است هنگامی که توانایی حل مسائل را به بهترین نحو دارید، انگیزه بیشتری می گیرید و در نتیجه اعتماد به نفس شما افزایش می یابد.

مسلم است هنگامی که می توانید مسائل و مشکلات را به خوبی تحلیل کنید و دانش بیشتری دارید، می توانید با قدرت بیشتری دست به کارهای بزرگ بزنید چون مطمئن هستید که حتی اگر مشکلی هم پیش بیاید، می توانید خیلی زود آن را برطرف کنید.

تصمیم گیری منطقی می تواند یکی از بهترین تعریف ها برای تفکر انتقادی باشد. شخصی که دقیق و منطقی تصمیم می گیرد، قطعا بر روی جزئیات بسیار حساس است و توجه زیادی به آنها می کند. به همین دلیل هم هست که می تواند بهترین تصمیم را بگیرد؛ بنابراین یکی دیگر از ویژگی های مثبت این افراد، حساسیت و توجه کافی آنها به مسائل می باشد.

مفهوم تفکر انتقادی چیست؟ فواید و تکنیک های پرورش تفکر انتقادی  مزایای داشتن تفکر نقادانه

1 .گرفتن تصمیم های مفید و موثر

هر چه بتوانید شرایط را به خوبی بسنجید و به درستی فکر کنید، تصمیم های بهتری نیز می توانید بگیرید. تصمیم گیری مقوله بسیار مهمی در زندگی هر شخص می باشد. اگر نتوانید تصمیم های درستی بگیرید، خیلی زود شکست خواهید خورد!

2 .صرفه جویی در وقت و انرژی

کسی که توانایی تفکر انتقای را ندارد، مدام دچار شک و تردید در تصمیم ها و افکار خود می شود. تا بخواهد خودش را قانع کند که کارش درست بوده است، زمان زیادی را از دست می دهد. زمان از دست رفته نیز دیگر بر نخواهد گشت. هر چه تفکر خلاق تر و بهتری داشته باشید، می توانید با سرعت بیشتری رشد کنید. یادتان باشد که وقت طلاست!

3 .پیشرفت سریع

اگر تفکری مستقل دارید و روی معنای عبارات تامل کافی انجام می دهید، به شما تبریک می گویم. شما یکی از موفق ترین افراد روی کره خاکی هستید!

وقتی یک موقعیت را براساس حقایق موجود تجزیه و تحلیل می کنید، خیلی بهتر می توانید درباره آن تصمیم گیری کنید. پیشرفت های شگفت انگیز در انتظار شماست. شاید تا به حال نیز آن را تجربه کرده باشید!

مهارت تفکر انتقادی

چگونه شیوه تفکر انتقادی رو در خود به وجود بیاوریم؟

1 .مهارت های خود را افزایش دهید

مفهوم تفکر انتقادی چیست؟ فواید و تکنیک های پرورش تفکر انتقادی  تا حد امکان سعی کنید مهارت های جدید یاد بگیرید. به خصوص مدیریت استرس و اضطراب، تصمیم گیری و مدیریت زمان. با این مهارت ها می توانید مشکلات را تشخیص دهید و به آسانی آن ها را برطرف نمایید.

2 .کتاب بخوانید

هیچ چیز نمی تواند به اندازه کتاب عادت تفکر نقادانه را در شما ایجاد کند. با خواندن کتاب مغز خود را به چالش می کشید و قدرت تجزیه و تحلیل آن را افزایش می دهید. همچنین به دانسته های شما افزوده می شود. چه چیزی از این بهتر می خواهید؟!

3 .امکان ندارد!!!!!

امکان ندارد بتوانید همیشه نقادانه فکر کنید این توقع را از خودتان نداشته باشید که از فردا بتوانید تصمیمات حرفه ای بگیرید!

شما شاید 10 ،20 ،30 و حتی 40 سال با این شیوه تفکر زندگی کرده اید. پس انتظار نداشته باشید که در یک شب بتوانید خود را تغییر دهید. هنگامی که به خوبی این مهارت را یاد گرفتید نیز نمی توانید همواره به خوبی تصمیم بگیرید. در واقع هیچکس وجود ندارد که بتواند همیشه این کار را انجام دهد، حتی حرفه ای ها!

4 .در دل مشکلات بروید

شاید کمی ترسناک باشد! اما اگر همواره در دل مشکلات بروید و خودتان را برای آنها آماده کنید، موفق نشدن شما غیرممکن است. انسان ها همواره از مواجه شدن با مشکلات می ترسند زیرا فکر می کنند توانایی حل آنها را ندارند. اگر می خواهید تفکر نقادانه داشته باشید، باید این عادت مخرب را از بین ببرید. نترسید! شما توانایی حل مشکلات را دارید! فقط نترسید!

5 .مشورت کنید

برای پیشرفت کردن، راهی جز استفاده از دانسته های مفید دیگران نیست. سعی کنید فرد باهوشی را انتخاب کنید. آنها مهارتی که شما به دنبالش هستید را دارند. از آنها چیزهای جدید یاد بگیرید. آنها همیشه راه مناسبی جلوی پای شما خواهند گذاشت. یادتان باشد به حرف هر کسی هم گوش نکنید!

برای زندگی جهانی که هر روز در حال پیشرفت های چشمگیر است، باید هر روز پیشرفت کنید. نداشتن تفکر مناسب جلوی پیشرفت شما را می گیرد. لطفا از همین امروز شیوه درستی از فکر کردن را در پیش بگیرید.

مقاله مرتبط :

           تعریف کتاب ، مهم ترین فواید کتاب خواندن


این مطلب رو دوست داشتی؟ برای دوستانتم بفرست:)

762
1.4هزار اشتراک, 762 امتیاز

واکنش شما با دیدن این مطلب چی بود؟

گریه گریه
0
گریه
جذاب جذاب
0
جذاب
لعنتی لعنتی
0
لعنتی
بیزار بیزار
0
بیزار
باحال باحال
0
باحال
پسند پسند
0
پسند
عشق عشق
0
عشق
پیروزی پیروزی
0
پیروزی
ماذا فازا ماذا فازا
0
ماذا فازا
fariba shetabi

یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک فرمت انتخاب کنید
آزمون شخصیت
یک سری از سوالات برای دریافت نتایجی در مورد شخصیت افراد
آزمون تفننی
تعدادی سوالات با پاسخ های صحیح یا نادرست که علم شخص را بررسی می کند
نظر سنجی
رای دادن برای تصمیم گیری یا فهمیدن عقاید و نظرات
استوری (داستان)
شامل یک متن و تصاویر
لیست
لیست های کلاسیک
لیست باز
آیتم خود را ارسال کنید و برای بهترین آیتم ارسالی رای گیری کنید
لیست با رتبه بندی
برای انتخاب و بالا آمدن بهترین گزینه با رای مثبت یا منفی کاربران
عکس نوشته
آپلود تصاویر برای ایجاد عکس نوشته
ویدئو
ویدئوی شما یا ویدئو از یوتیوب و ویمئو
صوت/موسیقی
کد از Soundcloud یا Mixcloud یا موسیقی انتخابی شما
تصویر
عکس یا گیف
متحرک
فرمت گیف