شرایط عمومی و فردی برای متقاضیان تاسیس آموزشگاه رانندگی

1 دقیقه


752
1.3هزار اشتراک, 752 امتیاز

شرایط عمومی و فردی برای متقاضیان تاسیس آموزشگاه رانندگی  گردش مالی 650 میلیونی آموزشگاه رانندگی بر اساس آخرین مصوبه دولت مبنی بر آیین نامه اجرایی تاسیس آموزشگاه رانندگی، شرایط عمومی و فردی برای متقاضیان در نظر گرفته شده است. این مصوبه در سال 1383 به تصویب دولت رسیده و از آن زمان تا کنون به روز رسانی نشده است.

البته مهمترین دلیل این موضوع اشباع و تکمیل ظرفیت آموزشگاه رانندگی در تهران و کلان شهرها است. اما بر اساس آخرین مصوبه دولت متقاضیان تاسیس آموزشگاه راهنمایی و رانندگی باید دارای برگ پایان خدمت و یا معافیت بوده و حداقل 20 سال تمام را داشته باشند.

شرایط عمومی و فردی برای متقاضیان تاسیس آموزشگاه رانندگی  گواهی عدم اعتیاد به مواد مخدر، داشتن حداقل مدرک تحصیلی پنجم ابتدایی، نداشتن سوء سابقه کیفری از دیگر شرایطی است که متقاضیان تاسیس آموزشگاه رانندگی باید آن را داشته باشند.

شرایط عمومی برای راه اندازی یک اموزشگاه هم عبارت است از:در اختیار داشتن کلاس مناسب آموزش تئوری حدود 40متر مربع، دفتر کار، سالن انتظار، نمازخانه، سرویسهای بهداشتی مجزا خانم و آقا، کل فضای اداری حداقل به مساحت 130متر مربع برای آموزش حداکثر 250نفر هنرآموز در ماه که مساحت زیربنا متناسب با تعداد هنرجویان افزایش خواهد یافت.

در اختیار داشتن حداقل 10دستگاه خودرو سواری آموزشی «در شهرهایی که بیش از یک میلیون نفر جمعیت دارند» و حداقل 3دستگاه «در سایر نقاط کشور» که سالم و فاقد عیب و نقض و دارای برگ معاینه فنی معتبر بوده و بیش از 5سال از مدل سال عقب تر باشند.

در اختیار داشتن حداقل 25متر مربع محل توقف «اعم از زمین محصور یا توقفگاه» به ازاء هر وسیله نقلیه جهت توقف خودروهای آموزشگاه با درب ورود و خروج و حداکثر به فاصله یکصدمتر از محل آموزشگاه. مجهز بودن به سیستم رایانه ای مناسب و داشتن مربیان واجد شرایط مندرج در آیین نامه حداقل به تعداد وسایل نقلیه موجود و متناسب با تعداد هنرآموزان برای آموزشهای نظری و عملی و داشتن تجهیزات کمک آموزشی مناسب از دیگر شرایط عمومی تاسیس یک اموزشگاه رانندگی است.

برای راه اندازی هر کسب و کاری میزان سرمایه اولیه یکی از اولویت های مهم و اصلی است. راه اندازی یک آموزشگاه رانندگی در قدم های اولیه نیاز به سرمایه چندانی ندارد اما زمانی که مدارک و شرایط اولیه فرد متقاضی تایید می شود باید شرایط عمومی مجوز بررسی شود.

شرایط عمومی مانند تمامی کسب و کارها دارای هزینه هایی است که باید در سرمایه اولیه در نظر گرفته شود. برای مثال رهن و یا اجاره یک ساختمان به عنوان دفتر کار اولین قدم در راه اندازی کسب و کاری این چنینی است. اگر یک ساختمان در مرکز شهر با شرایط مذکور را در نظر بگیریم باید بین 150 تا 200 میلیون تومان فقط هزینه رهن پرداخته شود.

با توجه به بالا بودن میزان اجاره های املاک تجاری اجاره چنین ساختمانی ماهیانه تا 20 میلیون تومان هم می رسد. سودابه مهرپور مدیر داخلی یک اموزشگاه رانندگی در شرق تهران می گوید« تعداد کثیری از مراکز آموزش رانندگی در مرکز، جنوب و شرق و غرب تهران هستند و در شمال تهران تعداد بسیار معدودی از مراکز اموزشی به چشم می خورد اما با این حال هزینه اجاره املاک مربوط به این کسب و کار بسیار بالا است.»

راهنمایی رانندگی

به گفته وی میانگین اجاره یک ملک برای راه اندازی آموزشگاه رانندگی بین 12 تا 30 میلیون تومان است.»

یکی دیگر از هزینه هایی که در سرمایه اولیه راه اندازی آموزشگاه رانندگی ثبت می شود خرید ملزومات است. خودروها به عنوان مهمترین ملزومات یک آموزشگاه رانندگی به شمار می روند. به گفته علی حسینی مالک یک آموزشگاه رانندگی در خیابان خیابان فلسطین « هر آموزشگاه به طور متوسط به 5 تا 7 خودرو نیاز دارد که بیشتر این خودروها را پراید تشکیل می دهد.

با توجه به اینکه بر اساس مصوبه قانونی دولت نباید از عمر خودورها بیشتر از 5 سال گذشته باشد خودروها با رقم بالایی خریداری می شوند و برای تاسیس یک آموزشگاه رانندگی باید بین 80 تا 100 میلیون تومان هزینه خرید خودرو پرداخت کرد.»

ملزومات اداری از دیگر هزینه های این موسسات است که در هر دفتر بین سه تا 5 کامپیوتر، چند خط تلفن، ملزومات اداری، دستگاه تفن، فاکس، پیرینتر و… وجود دارد که مجموع این ملزومات بین 25 تا 30 میلیون تومان قیمتگذاری می شود.

هزینه حقوق و دستمزد یکی دیگر از هزینه هایی است که بخش قابل توجهی از درامد را از آن خود می کند. به گفته مرجان حسنی جوان منشی یک آموزشگاه در صادقیه تهران « بیشترین حقوق و دستمزدها در آموزشگاه مختص مربیان است. منشی ها بین 850 هزار تا یک میلیون تومان حقوق می گیرند. اما مربیان با توجه به میزان عملکرد خود از حقوق و مزایای بالاتری برخوردار هستند. البته برای مربی شدن باید شرایط ویژه ای هم داشت.»

پوریا علیجانی مربی آموزشگاه رانندگی در خیابان طالقانی می گوید« شرایط حقوق و دستمزد مربیان چندان هم مناسب نیست. برای مربی شدن در مرحله اول باید گواهینامه پایه 2 و مدرک تحصیلی حداقل دیپلم داشت. برای آقایان تاهل اجبار دارد. البته به آزمایش های مختلفی مانند ازمایش های جسمی اعم از هپاتیت، عدم اعتیاد و … نیاز است و آزمایش های روحی و روانی هم انجام میشود.

سپس آزمایش بیماری های مسری همچون ایدز و … از مربیان متقاضی گرفته می شود و بعد برگه عدم سوءپیشینه از آگاهی می گیری و از اداره اماکن هم باید گرفته شود. همچنین مربیان برای دریافت مدرک مربیگری باید 2 هفته در کلاس های کانون آموزش رانندگی شرکت کنند تا مراحل آموزش را یاد بگیرند پس از طی شدن این پروسه دو ماهه مربی می توان به یکی از آموزشگاه ها برای تربیت هنرجو مراجعه کند.»

شرایط عمومی و فردی برای متقاضیان تاسیس آموزشگاه رانندگی  به گفته وی« مربیان به صورت میانگین و با توجه به محل مستقر آموزشگاه بین یک و نیم تا 3 میلیون تومان حقوق دریافت می کنند که در برخی مواقع بسته به میزان بالا بودن هنرجویان دستمزد مربیان هم افزایش پیدا می کند.»

اما در برابر هزینه های اعلام شده بدون شک تاسیس یک اموزشگاه رانندگی از میزان درآمدزایی قابل توجهی برخوردار است که این میزان متقاضی دارد. بر اساس اعلام اتحادیه آموزشگاه های رانندگی، نرخ جدید آموزش رانندگی و نرخ جدید خدمات آموزشگاه های رانندگی برای 16 ساعت آموزش تئوری و 24 ساعت آموزش عملی است.

بر اساس مصوبه اخیر، هر ساعت آموزش عملی رانندگی با سه هزار تومان افزایش به 18 هزار تومان رسیده و هر ساعت آموزش تئوری رانندگی از 3650 تومان شهریه مصوب قبلی به 4380 تومان تغییر قیمت داده است. در مجموع بر اساس این آیین نامه هر هنرجو باید 502 هزار و 80 تومان بابت گذراندن دوره رانندگی بپردازد.

بر اساس اعلام رئیس راهنمایی و رانندگی کشور در سال 94 حدود یک میلیون و 850 جلد گواهینامه صادر شده است. حال اگر در نظر داشته باشیم که تمامی صاحبان گواهینامه بر اساس قانون و الزام به آموزشگاه های رانندگی مراجعه کرده باشند و بر اساس تعرفه های جدید محاسبه ای سرانگشتی انجام دهیم، این آموزشگاه ها مبلغی حدود966 میلیارد تومان گردش مالی برای این کسب و کار در کشور رقم زده اند.

البته اضافه مبلغی که آنها از بسیاری مشتری ها دریافت می کنند مطمئنا گردش مالی آنها را به یک هزار میلیارد تومان می رساند. طبق آمار های رسمی در حال حاضر 1474 آموزشگاه مجوز فعالیت در زمینه آموزش رانندگی را دریافت کرده اند.

در نتیجه به طور میانگین سهم هر آموزشگاه از این گردش مالی نزدیک به 650 میلیون تومان در سال است. در نتیجه می توان گفت که یک آموزشگاه با کسر 100 میلیون هزینه اجاره به علاوه 100 میلیون هزینه ماشین و 100 میلیون ملزومات اداری و حقوق و دستمزد در سال حدود 350 میلیون تومان در سال سود دهی دارد. البته این مبلغ بسته به میزان مشتری در سال هم کم و زیاد می شود.

مقاله مرتبط :

            شرایط جدید صدور گواهینامه رانندگی


این مطلب رو دوست داشتی؟ برای دوستانتم بفرست:)

752
1.3هزار اشتراک, 752 امتیاز

واکنش شما با دیدن این مطلب چی بود؟

گریه گریه
0
گریه
جذاب جذاب
0
جذاب
لعنتی لعنتی
0
لعنتی
بیزار بیزار
0
بیزار
باحال باحال
0
باحال
پسند پسند
0
پسند
عشق عشق
0
عشق
پیروزی پیروزی
0
پیروزی
ماذا فازا ماذا فازا
0
ماذا فازا
fariba shetabi

یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک فرمت انتخاب کنید
آزمون شخصیت
یک سری از سوالات برای دریافت نتایجی در مورد شخصیت افراد
آزمون تفننی
تعدادی سوالات با پاسخ های صحیح یا نادرست که علم شخص را بررسی می کند
نظر سنجی
رای دادن برای تصمیم گیری یا فهمیدن عقاید و نظرات
استوری (داستان)
شامل یک متن و تصاویر
لیست
لیست های کلاسیک
لیست باز
آیتم خود را ارسال کنید و برای بهترین آیتم ارسالی رای گیری کنید
لیست با رتبه بندی
برای انتخاب و بالا آمدن بهترین گزینه با رای مثبت یا منفی کاربران
عکس نوشته
آپلود تصاویر برای ایجاد عکس نوشته
ویدئو
ویدئوی شما یا ویدئو از یوتیوب و ویمئو
صوت/موسیقی
کد از Soundcloud یا Mixcloud یا موسیقی انتخابی شما
تصویر
عکس یا گیف
متحرک
فرمت گیف