هر آنچه لازم است درباره جواز کسب به همراه راهکار اخذ پروانه کسب

1 دقیقه


764
1.5هزار اشتراک, 764 امتیاز

هر آنچه لازم است درباره جواز کسب به همراه راهکار اخذ پروانه کسب هر آنچه لازم است درباره جواز کسب به همراه راهکار اخذ پروانه کسب جواز کسب : کشور ما از نظر ترکیب جمعیتی در سال‌های اخیر به کشوری جوان تبدیل‌شده است. نشاط، سرزندگی و کار از مشخصه‌های یک کشور جوان است. اگر شما هم جزو جوانانی هستید که می‌خواهید کسب‌ و کاری راه بیندازید

هر آنچه لازم است درباره جواز کسب به همراه راهکار اخذ پروانه کسب اما از چند و چون قانونی آن مطلع نیستید، بدانید که نخستین مرحله برای ورود به عالم کاسبی دریافت پروانه کسب است. این پروانه درواقع مجوزی است برای دایر کردن یک واحد صنفی و بدون دریافت آن، کار شما غیرقانونی محسوب می‌شود.

تعریف واحد صنفی

هر شخص حقیقی یا حقوقی که در یکی از فعالیت‌های صنفی سرمایه‌گذاری کند فرد صنفی شناخته می‌شود زمینه‌های این مشاغل عبارت است از:

 1. تولید
 2. تبدیل
 3. خرید
 4. فروش
 5. توزیع
 6. خدمات

پروانه کسب چیست؟

هر آنچه لازم است درباره جواز کسب به همراه راهکار اخذ پروانه کسب پروانه کسب مجوزی است برای شروع و ادامه کسب‌ و کار یا حرفه که برای آغاز کار در محل مشخص یا جواز کسب معین، به‌صورت موقت یا دائم به فرد یا افراد صنفی اهدا می‌شود.

شرایط پروانه جواز کسب موقت

پروانه کسب موقت فقط برای یک‌بار صادر می‌شود و مدت اعتبار آن یک‌ سال است.

پروانه تخصصی و فنی

بعضی از مشاغل غیر از پروانه جواز کسب به‌دلیل تخصصی بودن احتیاج به مجوز دیگری دارند. پروانه تحصصی و فنی، گواهینامه‌ای است که برداشتن مهارت انجام دادن کارهای تخصصی یا فنی دلالت دارد و به‌وسیله مراجع ذی‌صلاح صادر می‌شود.

راهکار اخذ پروانه کسب

 • تشریفات اداری درخواست‌کننده:
 1. مراجعه به اتحادیه ذی‌ربط
 2. تسلیم کردن تقاضای کتبی
 3. دریافت رسید
 • تکالیف اتحادیه

اتحادیه موظف است نظر خود مبنی بر رد یا قبول تقاضا را تا ۱۵ روز به‌صورت کتبی اعلام نماید. عدم اعلام نظر به‌منزله پذیرش تقاضاست

 • بعد از قبول شدن تقاضا توسط اتحادیه:
 1. تکمیل مدارک اتحادیه ظرف حداکثر سه ماه
 2. تسلیم مدارک به اتحادیه
 3. اتحادیه ظرف ۱۵ روز پروانه جواز کسب را صادر می‌کند

بخوانید : جواز کسب ایثارگری|آیا فرزند جانباز زیر ۲۵ درصد می‌تواند جواز کسب دریافت کند؟

انتقال پروانه کسب

هر آنچه لازم است درباره جواز کسب به همراه راهکار اخذ پروانه کسب در صورتی که دارنده پروانه کسب بخواهد محل کسب خود را به دیگری ‌واگذار کند، باید درخواست کتبی خود را به اتحادیه تسلیم کند. اتحادیه در صورتی که فرد معرفی‌شده را واجد ‌شرایط قانونی بداند با رعایت سایر مقررات، پس از ابطال پروانه کسب قبلی، پروانه جدیدی به نام فرد معرفی‌شده صادر می‌کند.

 در صورت درخواست صاحب پروانه مبنی بر تغییر پروانه جواز کسب به حرفه‌ای دیگر، علاوه بر طی مراحل قانونی، استعلام و تسویه‌حساب از اتحادیه قبلی ضروری است و عدم پاسخگویی اتحادیه قبلی ظرف ۱۵ روز پس از تاریخ استعلام به‌منزله نظر موافق تلقی می‌شود.

اخذ پروانه کسب

وظایف کمیسیون نظارت

هر آنچه لازم است درباره جواز کسب به همراه راهکار اخذ پروانه کسب درصورتی‌که اتحادیه یا متقاضی به نظر اتاق اصناف معترض باشند می‌توانند ظرف بیست روز از زمان ابلاغ اعتراض خود را نسبت به آن به کمیسیون نظارت منعکس کنند. کمیسیون نظارت مکلف است ظرف یک ماه نظر خود را اعلام کند. نظر کمیسیون نظارت در این مورد معتبر و قابل اجراست.

نظر کمیسیون در صورتی اجرا نمی‌شود که هیأت عالی نظارت، نظر کمیسیون را نقض کند. در این صورت نظر هیأت عالی نظارت قطعی و لازم‌الاجراست. در صورت اعتراض هر یک از طرفین می‌توانند به مراجع ذی‌صلاح قضایی مراجعه کنند.

چگونگی اعتراض

چنانچه اتحادیه درخواست متقاضی پروانه کسب را رد کند یا از صدور پروانه کسب استنکاف ورزد، باید مراتب را با ذکر دلایل مستند به‌طور کتبی به متقاضی اعلام کند. درصورتی‌که متقاضی به آن معترض باشد، می‌تواند اعتراض خود را ظرف ۲۰ روز از تاریخ دریافت پاسخ به مجمع امور صنفی ذی‌ربط تسلیم دارد. اعتراض باید به‌ صورت کتبی تقدیم شود. اتاق اصناف مکلف است طی ۱۵۵ روز به اعتراض متقاضی رسیدگی و نظر نهایی کند.

چند نکته مهم

اینکه یک فرد صنفی برای فعالیت خود پروانه کسب بگیرد و کار خود را در محل ثابت یا سیار راه‌اندازی کند یک واحد اقتصادی را تشکیل می‌دهد که به آن واحد صنفی می‌گویند. اتحادیه صنفی مکلف است با انقضای مدت اعتبار پروانه کسب‌، اخطاریه یک ‌ماهه برای تبدیل پروانه موقت به پروانه دائم یا تمدید پروانه دائم صادر کند و در صورت عدم تبدیل یا تمدید پروانه، واحد صنفی در حکم واحد بدون پروانه تلقی می‌شود.

ماده ۱۲ قانون نظام صنفی می‌گوید که افراد صنفی موظفند قبل از تأسیس هر نوع واحدد صنفی یا اشتغال به کسب و حرفه، نسبت به اخذ پروانه کسب اقدام کنند. ماده ۱۹ قانون نظام صنفی حتی برای صاحبان پروانه‌ای که خودشان صلاحیت تصمیم‌‌گیری درباره مسایل مالی‌شان را ندارند به فکر بوده و مقرر داشته در صورتی که دارنده پروانه کسبب محجور شود، قیم می‌تواند با رعایت غبطه محجور و طبق مقررات این قانون نسبت به اداره یا انتقال واحد صنفی اقدام کند.


این مطلب رو دوست داشتی؟ برای دوستانتم بفرست:)

764
1.5هزار اشتراک, 764 امتیاز

واکنش شما با دیدن این مطلب چی بود؟

گریه گریه
0
گریه
جذاب جذاب
0
جذاب
لعنتی لعنتی
0
لعنتی
بیزار بیزار
0
بیزار
باحال باحال
0
باحال
پسند پسند
0
پسند
عشق عشق
0
عشق
پیروزی پیروزی
0
پیروزی
ماذا فازا ماذا فازا
0
ماذا فازا
fariba shetabi

یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک فرمت انتخاب کنید
آزمون شخصیت
یک سری از سوالات برای دریافت نتایجی در مورد شخصیت افراد
آزمون تفننی
تعدادی سوالات با پاسخ های صحیح یا نادرست که علم شخص را بررسی می کند
نظر سنجی
رای دادن برای تصمیم گیری یا فهمیدن عقاید و نظرات
استوری (داستان)
شامل یک متن و تصاویر
لیست
لیست های کلاسیک
لیست باز
آیتم خود را ارسال کنید و برای بهترین آیتم ارسالی رای گیری کنید
لیست با رتبه بندی
برای انتخاب و بالا آمدن بهترین گزینه با رای مثبت یا منفی کاربران
عکس نوشته
آپلود تصاویر برای ایجاد عکس نوشته
ویدئو
ویدئوی شما یا ویدئو از یوتیوب و ویمئو
صوت/موسیقی
کد از Soundcloud یا Mixcloud یا موسیقی انتخابی شما
تصویر
عکس یا گیف
متحرک
فرمت گیف