شرایط خرید خدمت سربازی

1 دقیقه


691
735 اشتراک, 691 امتیاز

شرایط خرید خدمت سربازی در سال های گذشته مراجع مسئول عنوان کرده بودند که سال 96 آخرین سالی خواهد بود که مشمولان غایب خدمت سربازی مجاز به خرید خدمت سربازی خواهند بود و در سال های آینده این موضوع امکان پذیر نخواهد بود.

ولی برخلاف این گفته ، در سال 97 نیز در بودجه ی کشور که از سوی دولت به مجلس تقدیم شد ، در تبصره 11 لایحه بودجه ، به دولت اجازه داده شده است که مشمولان غایب با پرداخت جریمه ، از سربازی معاف شوند. اما بودجه سال 98 شامل این امتیاز نمی باشد و مشمولان تنها تا پایان سال 97 فرصت دارند نسبت به نام نویسی خود اقدام نمایند.

*به ازای هر سال غیبت مازاد بر 8 سال ، ده درصد به مبلغ جریمه پایه اضافه و مدت غیبت بیش از 6 ماه ، یک سال محسوب می شود.

شرایط خرید خدمت سربازی 

شرایط خرید خدمت سربازی دولت برای اولین بار در برنامه بودجه کشور در سال 1394 ، بندی را تحت عنوان جریمه غیبت خدمت سربازی برای مشمولانی که بیش از 8 سال غیبت دارند قرار داد که طبق این بند ، این افراد می توانند با پرداخت جریمه نقدی غیبت خود ، از خدمت سربازی معاف شوند.

اما در لایحه بودجه سال 98 ، جریمه غیبت سربازی لحاظ نشده است و کسانی که خواستار استفاده از این امتیاز هستند فقط تا پایان سال 97 می توانند اقدام نمایند. لازم به ذکر است بنا به اعتراض برخی از نمایندگان مجلس امکان بازگشت این تبصره در برنامه بودجه سال 98 وجود دارد. 

شرایط خرید خدمت سربازی افرادی که بیش از 8 سال غیبت دارند باید تا پایان سال 97 در طرح جریمه سربازی ثبت نام کرده و یک قسط از اقساط 13 ماهه را تا پایان سال پرداخت و مابقی آن را در سال 98 تسویه نمایند.

قیمت خرید خدمت سربازی برای افراد دارای مدارک تحصیلی زیر دیپلم ، دیپلم ، و لیسانس دو برابر و برای افراد دارای مدارک فوق لیسانس و دکترای تخصص رشته های علوم پزشکی و بالاتر سه برابر شد. در اجرای مقررات مشمولین وظیفه غایب که با جعل و دسیسه مدارکی را تهیه و ارائه نمایند و یا کتمان حقیقت کنند از طریق سازمان وظیفه عمومی به مراجع ذی صلاح قضایی معرفی خواهند شد تا به جرم آن ها رسیدگی شود.

 • مشمولان غایب که به صورت اقساط و یا نقدی برای صدور کارت پایان خدمت اقدام نمایند ، می توانند گواهینامه رانندگی اخذ کنند.
 • فرزندان ایثارگران مشمول ماده 45 قانون خدمت وظیفه عمومی ، علاوه بر امتیاز مذکور در این ماده ، به شرط عدم غیبت آنها و نیز انجام خدمت وظیفه عمومی پدر آنان ، با هر مقطع تحصیلی ، مشمول اعمال پنجاه درصد تخفیف می شوند.
 • افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی(ره) از پنجاه درصد تخفیف بهره‌مند می گردند.
 • به ازای هر سال غیبت مازاد بر 8 سال ، ده درصد به مبلغ جریمه پایه اضافه و مدت غیبت بیش از 6 ماه ، یک سال محسوب می شود.

سربازی

مشمولین خدمت وظیفه عمومی

 • مشمولانی که تا تاریخ 29 اسفند 97 مدت غیبت آن ها به بیش از 8 سال تمام برسد ، شامل این مقررات می باشند.
 • ملاک محاسبه شروع غیبت مشمولین وظیفه با بیش از 8 سال غیبت ، 18 سال تمام است.
 • مشمولین غایبی که تابعیت ایرانی اخذ کرده اند ، ملاک محاسبه غیبت آن ها نیز از سن 18 سال تمام خواهد بود.
 • برای اعمال تخفیف در مبالغ تعیین شده برای مشمولان غایب متاهل ملاک محاسبه ، داشتن همسر دائم و فرزندان قانونی خواهد بود (برای مشمولان متاهل ، 5 درصد و برای مشمولان دارای فرزند نیز به‌ ازای هر فرزند ، 5 درصد از مجموع مبلغ جریمه کسر می‌شود.)

سربازان حین خدمت

 • سربازانی که در حال انجام خدمت سربازی می باشند و قبل از اعزام به خدمت بیش از 8 سال غیبت داشته اند ، شامل این مقررات می باشند.
 • سربازان حین خدمت در صورتی که به خدمت اشتغال دارند ، پس از احراز شرایط و گذراندن مراحل رسیدگی از خدمت ترخیص خواهند شد.

سربازان فراری

 • سربازان فراری که از تاریخ آخرین فرار از خدمت آن ها بیش از 8 سال گذشته باشد و تاکنون نیز برای اعزام به خدمت اقدام نکرده باشند ، شامل این مقررات می باشند. ضمن اینکه مدت فرار آن ها تا پایان سال 98 محاسبه می شود.
 • سربازان فراری که از تاریخ آخرین فرار از خدمت آن ها ، بیش از 8 سال نگذشته باشد (کمتر از 8 سال) در صورت انجام یا عدم انجام خدمت سربازی ، غیبت آن ها از زمان ورود به غیبت و تا پایان سال 98 محاسبه می شود.

دانشجویان

 • دانشجویان که از زمان ترک تحصیل یا اخراج آن ها تا پایان سال 97 ، بیش از 8 سال گذشته باشد ، غیبت آن ها از تاریخ اخراج و یا ترک تحصیل محاسبه می شود و شامل این قوانین و مقررات می باشند.
 • دانشجویانی که تاریخ انصراف و یا اخراج آن ها تا تاریخ 31 شهریور 97 بوده است ، غیبت آن ها از تاریخ فراغت از تحصیل مقطع تحصیلی قبلی محاسبه می شود.
 • فارغ التحصیلانی که تحصیلات خود را به تمام رسانده اند ، از تاریخ فراغت از تحصیل همان مقطع غایب محسوب می شوند و در صورتی که مدت غیبت آن ها تا پایان سال 97 به بیش از 8 سال برسد ، در شمول این معافیت قرار می گیرند.
 • مشمولانی که قبل یا بعد از سن مشمولیت ، با دریافت معافیت تحصیلی در خارج از کشور مشغول به تحصیل شده اند ، غیبت آن ها از زمان اتمام تحصیل محاسبه شده و جریمه آن ها مطابق با آخرین مدرک تحصیلی محاسبه و دریافت می شود.
 • مشمولانی که بدون دریافت معافیت تحصیلی در خارج از کشور مشغول به تحصیل شده اند ، شروع غیبت آن ها از تاریخ رسیدن به سن مشمولیت محاسبه می شود و مبلغ جریمه مطابق با آخرین مدرک تحصیلی از آن ها اخذ می شود.
 • در صورتی که مشمولانی که خارج از کشور در حال تحصیل هستند به علت انصراف ، اخراج یا ترک تحصیل نتوانند تحصیلات خود را به پایان برسانند ، شروع غیبت آن ها از تاریخ فارغ التحصیلی مقطع قبلی محاسبه می شود.
 • نحوه اقدام برای خرید خدمت سربازی

  قدم اول : مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس + 10) که در سراسر کشور وجود دارد و ارائه مدارک لازم

  قدم دوم : تطبیق مدارک ارائه شده توسط سازمان وظیفه عمومی مستقر در شهرستان ها  و ارسال این مدارک به معاونت وظیفه عمومی استان

  قدم سوم : ارسال پیامک به مشمولان مبنی بر واریز مبلغ جریمه 

  قدم چهارم : مشمولانی که پیامک واریز وجه را دریافت نموده اند ، ظرف مدت 5 روز فرصت خواهند داشت به دفتر پلیس + 10 مربوطه مراجعه کنند و میزان مبلغ واریزی به همراه مشخصات بانکی که باید مبلغ را به آنجا واریز نمایند ، دریافت کنند.

  قدم پنجم : پس از واریز وجه مورد نظر و ارائه تعهد نامه محضری ، باید ظرف مدت 10 روز فیش واریزی به همراه تعهد نامه محضری را به همان دفتر پلیس + 10 ارائه نمود.

  قدم هشتم : پس از بررسی و تایید مدارک ، کارت هوشمند معافیت از خدمت وظیفه عمومی به آدرس متقاضی ارسال می شود.

مطالب مرتبط :

لغو اعزام تمامی سربازان به مراکز آموزشی با هدف پیشگیری از کرونا


این مطلب رو دوست داشتی؟ برای دوستانتم بفرست:)

691
735 اشتراک, 691 امتیاز

واکنش شما با دیدن این مطلب چی بود؟

گریه گریه
0
گریه
جذاب جذاب
0
جذاب
لعنتی لعنتی
0
لعنتی
بیزار بیزار
0
بیزار
باحال باحال
0
باحال
پسند پسند
0
پسند
عشق عشق
0
عشق
پیروزی پیروزی
0
پیروزی
ماذا فازا ماذا فازا
0
ماذا فازا
fariba shetabi

یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک فرمت انتخاب کنید
آزمون شخصیت
یک سری از سوالات برای دریافت نتایجی در مورد شخصیت افراد
آزمون تفننی
تعدادی سوالات با پاسخ های صحیح یا نادرست که علم شخص را بررسی می کند
نظر سنجی
رای دادن برای تصمیم گیری یا فهمیدن عقاید و نظرات
استوری (داستان)
شامل یک متن و تصاویر
لیست
لیست های کلاسیک
لیست باز
آیتم خود را ارسال کنید و برای بهترین آیتم ارسالی رای گیری کنید
لیست با رتبه بندی
برای انتخاب و بالا آمدن بهترین گزینه با رای مثبت یا منفی کاربران
عکس نوشته
آپلود تصاویر برای ایجاد عکس نوشته
ویدئو
ویدئوی شما یا ویدئو از یوتیوب و ویمئو
صوت/موسیقی
کد از Soundcloud یا Mixcloud یا موسیقی انتخابی شما
تصویر
عکس یا گیف
متحرک
فرمت گیف